Bateria prysznicowa podtynkowa – zalety i wady

1 Komentuj
(5)

Armatura łazienkowa podtynkowa szturmem zdobyła rynek wnętrzarski i trafiła w gust Polaków. Nowoczesna stylistyka i możliwości aranżacyjne, które idą za takim rozwiązaniem, skłaniają wiele osób do wyboru właśnie tego systemu do swojej łazienki. Co trzeba wiedzieć przed zakupem baterii prysznicowej podtynkowej i jakie są jej wady oraz zalety?

Czym jest armatura prysznicowa podtynkowa?

Baterie prysznicowe podtynkowe różnią się od systemu natynkowego sposobem montażu i budowy. Armatura łazienkowa natynkowa składa się przeważnie z jednego głównego elementu, podczas gdy armatura podtynkowa posiada dwa takie elementy – jeden montuje się pod glazurą, a drugi na zewnątrz. Co to oznacza? Że montaż armatury podtynkowej wiąże się z kuciem ścian. Trzeba się zatem liczyć z tego rodzaju ingerencją przy wyborze takiego rodzaju baterii.

Bateria łazienkowa podtynkowa – zalety

Do największych zalet baterii prysznicowych w systemie podtynkowym należy zaliczyć parametry takie jak:

 • estetyczny wygląd – tego rodzaju armatura cechuje się minimalistycznym i bardzo eleganckim wyglądem, który pasuje idealnie do nowoczesnych łazienek i sam w sobie ma walory ozdobne

 • łatwość czyszczenia – większość elementów zestawu prysznicowego podtynkowego jest ukryta w ścianie – z tego powodu czyszczenie armatury z osadów po twardej wodzie oraz z kamienia zajmuje dużo mniej czasu

 • lepsza przepustowość – systemy podtynkowe cechuje większy przepływ wody niż w przypadku baterii prysznicowej natynkowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku, jeśli kabina prysznicowa jest dwuosobowa lub gdy korzysta się jednocześnie z deszczownicy i słuchawki prysznicowej

 • ergonomia – prysznic podtynkowy zajmuje znacznie mniej miejsca niż zestaw prysznicowy natynkowy – jest to szczególnie ważne w przypadku małych kabin, gdzie liczy się oszczędność miejsca

Bateria łazienkowa podtynkowa – wady

Największą wadą tego systemu jest bardziej skomplikowany montaż niż w przypadku tradycyjnej armatury natynkowej. Zdecydowanie warto w tym celu wynająć fachowca, który zadba o to, by bateria prysznicowa została zamontowana poprawnie, co będzie miało wpływ na jej długie i bezawaryjne działanie. A bezawaryjność w przypadku systemu podtynkowego ma ogromne znaczenie, ponieważ potencjalna naprawa może się wiązać z koniecznością kucia glazury, czego żaden właściciel łazienki sobie nie życzy.

Kolejną wadą baterii podtynkowej jest jej cena – wyższa niż w przypadku zestawu natynkowego. Wybierając armaturę podtynkową warto zwrócić szczególną uwagę na jakość i materiał wykonania komponentów – najlepiej jest, gdy baterię wykonano z mosiądzu, który jest niezwykle odporny na korozję. Jeśli zaś chodzi o głowicę, najkorzystniej, aby była ceramiczna – to rozwiązanie gwarantuje bardzo dobrą trwałość.

Armatura prysznicowa podtynkowa – kontrowersje

Przeciwnicy baterii podtynkowych często podają argument związany z kłopotliwą wymianą lub naprawą takiego zestawu. Faktem jest, że obie te czynności w przypadku baterii podtynkowej są znacznie bardziej skomplikowane, czasochłonne i w praktyce również więcej kosztują. Warto się jednak zastanowić, jak często wymieniamy armaturę – zdecydowana większość osób robi to wraz z wymianą całej glazury łazienkowej, więc ten argument nie powinien mieć szczególnego znaczenia.

Pozostaje natomiast kwestia ewentualnej awarii. Czy usterki armatury podtynkowej zdarzają się często? Nie. A to dlatego, że wrażliwe i potencjalnie podatne na uszkodzenia części zestawu znajdują się w ścianie, gdzie są chronione przed wilgocią i kamieniem, które mają najbardziej destrukcyjny wpływ na armaturę i są najczęstszą przyczyną jej awarii.

Skoro więc sam sposób montażu armatury podtynkowej eliminuje większość okoliczności, wskutek których mogłoby dojść do awarii, system ten jest wyjątkowo niezawodny i trwały. Jedynymi warunkami do spełnienia jest wysoka jakość materiałów zastosowanych w baterii oraz prawidłowy montaż – to te dwa czynniki mają największy wpływ na to, że bateria prysznicowa podtynkowa służy domownikom długie lata.

Opublikowano w : Blog

Zostaw komentarz

Komentarze

 • Prośba o insutrukcje
  Przez:Wioleta W 2022-11-15
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry proszę o instrukcję obsługi zakupionej u Państwa zestawu prysznicowego podtynkwego czarny lux long.