Bateria łazienkowa termostatyczna – co to takiego?

W świecie armatury nie brakuje nowoczesnych rozwiązań technologicznych – ich przykładem jest bateria łazienkowa termostatyczna, czyli po prostu bateria z termostatem, który umożliwia ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Takie rozwiązanie jest stosowane zwłaszcza w przypadku armatury takiej jak:

  • bateria wannowa

  • bateria prysznicowa

Plusy baterii z termostatem

Bateria z termostatem ma liczne zalety, a jej stosowanie jest bezpieczne – rozwiązania zastosowane w tej armaturze zapobiegają sytuacji, w której z słuchawki lub deszczownicy mogłaby polecieć bardzo gorąca woda. Najważniejszą częścią urządzenia jest specjalna głowica, która miesza ciepłą i zimną wodę do pożądanej temperatury, ustawionej przez użytkownika za pomocą pokrętła. Efektem tego jest uzyskanie przyjemnej, ciepłej wody już po ok. 4 sekundach od odkręcenia kurka. W sytuacji gdy dojdzie do odcięcia dopływu ciepłej lub zimnej wody, głowica baterii się zamyka, co zapewnia zwiększone bezpieczeństwo.

Jaka jest największa zaleta baterii z termostatem? Prócz wygody, jest to przede wszystkim oszczędność wody. Korzystając z baterii termostatycznej w niektórych przypadkach można obniżyć rachunki za wodę nawet o połowę! W przypadku zwykłej armatury bardzo często zdarza się, że trzeba poczekać nawet kilkanaście sekund, nim z słuchawki lub deszczownicy zacznie lecieć ciepła woda. W ciągu roku zużywamy w ten sposób dziesiątki, a nawet setki litrów, które nie są należycie wykorzystane, a za które przecież musimy zapłacić. Bateria łazienkowa z termostatem eliminuje ten problem.

Minusy baterii z termostatem

Czy bateria termostatyczna ma jakieś wady? Tak, pierwszą jest cena – nawet kilkaset złotych wyższa niż w przypadku tradycyjnych baterii. Warto wspomnieć jednak, że ten koszt może się zwrócić nawet w ciągu kilkunastu miesięcy, dzięki mniejszemu zużyciu wody.

Drugim minusem baterii z termostatem jest to, że nie nadają się one do mieszkań, w których do podgrzewania wody używa się podgrzewaczy przepływowych lub kotłów gazowych dwufunkcyjnych. Technologia zastosowana w tego typu baterii nie współgra z zasadą działania tych piecyków.

Warto nadmienić, że aby bateria łazienkowa z termostatem mogła służyć długo i bezawaryjnie, ważny jest jej profesjonalny montaż. Zadanie to warto zlecić wykwalifikowanemu ekspertowi, który odpowiednio podłączy baterię, co zmniejszy ryzyko awarii.

Opublikowano w : Blog

Zostaw komentarz