Kuchnia w stylu industrial, czyli jaka?

Styl industrialny już od kilku lat cieszy się sporym zainteresowaniem Polaków. Początkowo jego elementy pojawiały się głównie w salonach i sypialniach, dziś podbija również kuchnie i łazienki. Czym charakteryzuje się industrialna stylistyka i jakie elementy wyposażenia do niej pasują?

Industrialna kuchnia - jakie są jej cechy?

Kuchnia utrzymana w stylu industrial przede wszystkim będzie nawiązywać swoim wystrojem do dawnych pomieszczeń przemysłowych. Nietrudno znaleźć inspirację nawet w naszej polskiej architekturze z I połowy XX wieku - monumentalne, surowe budynki z czerwonej cegły to jedna z nich. No właśnie: cegła. Surowość tego budulca idealnie wpisuje się w stylistykę industrialnej kuchni - jeśli tylko istnieje taka możliwość, wielu wielbicieli stylu przemysłowego skuwa jedną z kuchennych ścian do gołej cegły, co samo w sobie stwarza w pomieszczeniu niesamowite wrażenie.

Styl industrial najlepiej sprawdza się w wysokich pomieszczeniach, z tego względu spotkamy go głównie w mieszkaniach zlokalizowanych w starych kamienicach lub nowoczesnej zabudowie jednorodzinnej. Przy odrobinie twórczej inwencji można go dopasować również do bloku.

Materiałami używanymi głównie w takich aranżacjach jest cegła, stal, beton i lite drewno. Kolorystyka może być monochromatyczna lub urozmaicona elementami kolorowymi, np. w odcieniach ciemnej zieleni, czerwieni i brązu. Formy i wzornictwo stosowane w takich kuchniach są proste i surowe, ale bardzo użytkowe - dlatego industrialna kuchnia będzie robić nie tylko wspaniałe wrażenie wizualne, ale przede wszystkim będzie funkcjonalnym miejscem pracy.

Jakie meble do kuchni industrialnej?

W przypadku kuchni typu industrial stosuje się z reguły wysoką zabudowę kuchenną, od podłogi aż po sufit. Fronty mogą posiadać wykończenie zarówno akrylowe, z połyskiem lub zupełnie matowe. Mogą mieć również strukturę surowego, litego drewna w naturalnym kolorze. Dodatki, takie jak okapy, uchwyty meblowe czy armatura kuchenna mogą być w kolorze srebrnym lub czarnym - do takiej aranżacji najlepiej pasuje wykończenie matowe lub półmatowe.

W przypadku krzeseł i hokerów najlepiej sprawdzają się minimalistyczne, designerskie rozwiązania, bazujące na materiałach takich jak stal, drewno i ekoskóra. Czasem ciekawie wyglądają również dodatki z tworzyw sztucznych, jak np. nowoczesne krzesła do jadalni, wykonane z jednego elementu. Do industrialnej kuchni można również wstawić odrestaurowane meble z okresu PRL, które dobrze komponują się ze współczesnym industrialem.

Jaka armatura do kuchni w stylu industrial?

Industrialna bateria kuchenna powinna być przede wszystkim minimalistyczna, wykonana z masywnego materiału, jak np. mosiądz. W takich wnętrzach dobrze sprawdzi się zwłaszcza czarna bateria kuchenna Retro, która przywodzi na myśl armaturę w fabryce lub zakładzie produkcyjnym sprzed lat.

Do stylu loftowego lub industrialnego pasują zarówno baterie kuchenne stojące, jak i ścienne. Można zatem wybrać odpowiedni sposób montażu do swoich potrzeb, bez obaw, że nie będzie on pasował do wybranej koncepcji. Ważny jest również kolor zlewozmywaka - w przypadku stylu przemysłowego odpowiedni będzie zarówno zlew stalowy, kamienny jak i ceramiczny - ważne aby miał minimalistyczną i chłodną formę, współgrającą z wystrojem.

Blaty i glazura w stylu industial - jakie wybrać?

Wnętrza o klimacie przemysłowym najlepiej podkreślają surowe struktury przypominające beton i lite drewno. Jeśli w kuchni znajdują się na podłodze stare deski, być może lepiej jest je odnowić, aniżeli kłaść w ich miejsce nowe kafle. W przypadku kafelkowania podłogi warto wybrać glazurę o kolorze szarym, z delikatną strukturą, bez dekoru.

Blaty kuchenne mogą być drewniane lub kamienne, co doskonale współgra z nowoczesną zabudową. Popularnym dodatkiem są też kafelki ścienne między blatem a górną zabudową - do najpopularniejszych należą zwłaszcza białe lub czarne, prostokątne kafle z połyskiem lub bez, które przypominają nieco zakłady produkcyjne z lat 80. XX wieku.

Styl loftowy i industrial to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Moda przyszła do nas z Nowego Jorku, gdzie królują wysokie, przestrzenne lofty z dużymi oknami. Aranżacja tego rodzaju sprawdza się najlepiej w dużych mieszkaniach lub domach, gdzie kuchnia jest przestrzenna lub łączy się z jadalnią czy salonem. Wtedy można w pełni wykorzystać fabryczny klimat, który nadają wnętrzom industrialne dodatki.

Opublikowano w : Blog

Zostaw komentarz